Haberler

Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Peki faizlerdeki düşüş sürecek mi? Güncel olarak kredi ile konut almak mantıklı mı?

Bankaların kredi faiz oranları son altı aydır sert olarak düşüş ivmesinde hareket ediyor. Merkez Bankası’nın geçen senenin ikinci yarısından itibaren başlayıp toplamda 1275 puana ulaşan faiz indirimi bankaların kredi faiz oranlarındaki düşüşü pozitif etkiledi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 2 seviyelerinde seyreden konut kredisi faiz oranları şu an yüzde 1’in altına gerilmiş durumda. Güncel olarak bankaların konut için tabela kredi faiz oranları ortalaması aylık yüzde 1.29 seviyesinde. En uygun konut kredisi faizi sıfır konutlar için yüzde 0.79’a ikinci el konutlar için ise yüzde 0.89’a geriledi. Söz konusu kredilerin yıllık maliyet oranı yüzde 10 seviyelerinde seyrediyor. Merkez Bankası’nın Ocak ayındaki son indirim hamlesi ile eksi faiz uygulamaya başlaması göz önünde bulundurularak reel faizlerin yüzde 11 seviyesinde olmasına karşın ve enflasyonun yüzde 10’un üzerinde seyretmesi göz önünde bulundurulduğunda konut için kredi faiz oranları piyasanın oldukça altında seviyelerde yer alıyor.

Konut kredisi faizleri son senelerin en düşük seviyelerinde

2020 enflasyon beklentisine bakıldığında hedefin yüzde 8.5 olduğu ve Merkez Bankası’nın önden yüklemeli faiz indirimleri ile bir hafta vadeli repo faizlerini yüzde 11.25’e düşürdüğü dikkate alındığında ilerleyen aylarda kredi faizlerinde daha da düşecek çok fazla bir alanının olmadığı görülüyor. Konut kredisi faizleri son senelerin en düşük seviyelerinde yer alması ve piyasa koşullarına göre oldukça cazip olması sonucunda konutta ertelenmiş taleplerin açığa çıktığı ve vergi indirimlerinin yeni yılda sona ermesinden önce taleplerin öne çekildiği tahmin ediliyor. Talepteki artışa bağlı olarak da konut fiyatlarında önceki aylara göre ciddi artışlar yaşandı ve artış yaşanmaya devam ediyor. Konut fiyatlarının yükselmeyeceğine dair öngörülerin önündeki en büyük sebep olan sıfır konut stokunun sıfır konuta özel konut kredisi hamlesi ile hızla erime göstermesi beklenirken talepteki artışlar şimdiden sıfır konut fiyatlarını etkilemiş olduğu görülüyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı son endekse göre konut fiyatları 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,09 oranında bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 7,19 oranında arttı.

Konut fiyatları artmadan güncel faizlerle konut kredisi kullanmak mantıklı

Konut fiyatları 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2,01, 0,76 ve 1,13 oranlarında arttı. Türkiye genelinde metrekare bazında konut fiyat ortalaması 2.886 TL oldu. Bu değer metrekare başına İstanbul’da 4.899 TL, İzmir’de 3.302 TL ve Ankara’da 2.164 TL oldu. Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; veriler incelendiğinde konut kredisi faizlerinde büyük oranlarda indirimlerin gerçekleşmesi beklenmez iken konut fiyatları her ay daha da yükselişini arttırıyor. Konut fiyatları artmadan güncel faizlerle konut kredisi kullanmak mantıklı olabilir.

Bize katılın, emlak ofisinizi ekleyin! kazancını katlayan binlerce kurumsal üyemizden biri olun.

Daha çok kazanmayı hayal edip üye olan binlerce kurumsal iş ortağımızın hayali gerçek oldu. Siz de şimdi onlardan biri olun. Bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kurumsal Üye Ol 0 (850) 3055848

Bilgilerinizi girin, sizi arayalım!